הסל שלי

לא סימנת מוצרים שאהבת

מבט קצר אל הביוכימיה שבגוף

כשאנו אוכלים, נוסעים או גולשים במחשב, איננו חושבים על כך שכל הפעולות הללו, ורבות אחרות, כרוכות בתהליכים כימיים שונים ומגוונים

כשאנו אוכלים, נוסעים או גולשים במחשב, איננו חושבים על כך שכל הפעולות הללו, ורבות אחרות, כרוכות בתהליכים כימיים שונים ומגוונים. אולם, הכימיה מהווה חלק בלתי נפרד וחיוני כמעגל בכל תחומי החיים , המדע וההנדסה. הכימיה , במובנה הבסיסי ביותר, היא העיסוק האנושי בחומר ובשינויים שמתרחשים בחומר. זהו מדע העוסק במולקולות , החל מפשוטות וקטנות כמו מולקולות מים, חמצן וחנקן, ועד מורכבות וגדולות , כמו מולקולות דנ”א וחלבונים.

1.אנדורפינים:

או בשם השני –”סם האושר” הטבעי של גופינו- כימיקלים טבעיים המופרשים מבלוטת יותרת המח,ומשפרים את מצב הרוח ואף יש להם תפקיד במנגנוני ההישרדות שלנו.  האנדורפינים משתחררים בין היתר בעת פעילות גופנית,פעילות מינית,הרגשה טובה גם לאחר פעילות אירובית כמו ריצה .

2.חומצות אמינו מסועפות BCAA :

חומצות אמינו BCAA כוללות 3 חומצות אמינו מסועפות :לאוצין,איזולאוצין,ואלין (ISO-LEUCINE-LEUCINE,VALIN).מבנה המסועף של ה-BCAA מקנה להן את שמן ומהווה כ-30%-40% מתוכלת  חומצות האמינו בגוף וכ-18% מסך החלבון הקיים בשריר.

3.חומצות אמיניות:

תרכובת אורגנית המהווה את המבנה הבסיסי של החלבונים בגוף האדם.חומצות האמינו הן חיוניות לתהליכים אנאבולים ולבניית שרירים. את חלקן הגוף מסוגל לסנתז בעצמו והן נקראות חומצות אמינו בלתי חיוניות לעומתן ישנם חומצות אמינו חיוניות משום שגוף האדם לא יכול לייצר לעצמו, ולכן עליו לקבל אותן באמצעות צריכת מזון ו/או תוספי תזונה .

4.גליקוגן:

גליקוגן הוא רב-סוכר המצוי בעיקר בתאי הכבד ובתאי שריר. גליקוגן הוא חומר תשמורת חשוב. הגלוקוז שמפורק מהגליקוגן זמין יותר ממקורות אנרגיה אחרים. הגליקוגן מצוי בשרירים ומשמש מאגר קרוב וזמין לסוכרים המספקים אנרגיה לפעולתם. בנוסף הגליקוגן מהווה גם מקור לחלבון בעת צום ממושך או כשהגוף נמצא במחסור.

5.תהליכים קטאבולים:

קטאבוליזים=פירוק , זה רצף של תהליכים מטבולים אשר מפרקים מולקולות מורכבות למולקולות פשוטות. מטרת התגובה היא הפקת אנרגיה ואספקת המרכיבים הנחוצים לתהליכים אנאבולים.

6.נוגדני חימצון:

נוגד חימצון (ANTIOXIODENT ), הוא חומר כימי בעל יכולות חיזור גבוהות, המקטין את קצב תגובתם של חומרים אחרים בסביבה. חימצון יכול לייצר רדיקלים חופשיים שמתחילים בתגובות שרשרת ופוגעות בתאי הגוף. הם תוצר כימי בלתי יציב הקשורות בהגברת של תחושת עייפות בזמן פעילות גופנית . ברשימת נודגני החימצון הרבים ניתן למצוא ויטמינים ןמינרלים שונים כיד למנוע נזקי רדיקלים חופשיים , על סמך זה קיימת חשיבות רבה לשימוש נוגדני חימצון במאמץ גבוה.

7.אינדקס גליקמי (GI) :

אינדקס גליקמי בשמו זה מדד גליקמי המתייחס לרמות הגלוקוז בדם בעקבות אכילת מזון או שתייה המכילים פחמימות שמתפרקות במהירות ובקלות בתהליך העיקול. השפעה זו היא מהירה וחדה ובעלת ערך גלקמי גבוה. פחמימות שמתפרקות לאט משחררות גלוקוז בצורה הדרגתית למערכת הדם. אינן בעלות מדד גליקמי נמוך.

8.היפוניטרמיה:

היפוניטרמיה הינה מצב בו רמת הנתרן הנמדדת בדם נמוכה ומיוצגת בחוסר יחסי של נתרן לעומת מים . היא פחותה מ- 135mmol/l, לכן אפשר לקבל היפוניטרמיה במצב בו יש עודף של מים ואילו כמות המלחים תקינה.

9.חומצות חלב:

חומצת החלב (חומצה לקטית) נוצרת בשרירים בעת ביצוע פעילות גופנית מואצת וממושכת . כאשר אספקת החמצן לשריר אינה מספקת בזמן פעילות גופנית אנאירובית. דבר המוביל להתכווצות שרירם,חומצת חלב שאינה מפונה,מצטברת בשריר וגורמת לכאב.תוך כדי הפעילות מגיע לשריר דם שנושא חמצן וחומצת החלב מתחמצנת ומנוקזת מהשריר.

10.פלסמה:

פלסמה היא נוזל הזורם בכלי הדם ומהווה 56% מנפח הדם.

11.מיטוכונדריון (מיטוכונדריה):

אברון המצוי בתאי הגוף המכונה תחנת כח של התא , במיטוכונדריון מתבצע השלב הסופי והחשוב ביותר של נשימה תאית . (נשימה אירובית). מתוך תהליך זה מפיק התא אנרגיה הנחוצה לקיום כל התהליכים בגוף.

12.לחץ- STESS:

מונח המציין תחושות פחד,מצוקה, הנובעת מפגיעה והפרת האיזון כתוצאה מגירוי חיצוני ,פיזי, פסיכולוגי,או מוחשי.

13.קריאטין:

קריאטין (CREATINE), תרכובת עתירת אנרגיה המצוייה בשריר, באופן טבעי המשחק תפקיד מאד חשוב בשחרור אנרגיה זמינה ומגביר התאוששות,ומשפר ביצועים לפיתוח מסת השריר. מהירות,Uכח מתפרץ.

14.RDA:

(recommended dietary allowance)   הקצובה היומית המומלצת ל-24 שעות המספקת הוראות וקווים מנחים מידי כמה שנים בהתאם לשינויים בתפיסה ובידע,שכיחות מחלות משתנה,הרגלים תזונתיים משתנים ומחקרים שחושפים אותנו לדברים חדשים.

15.מטאבוליזים השרירי:

מטאבוליזים (חילוף חומרים), תהליך המתרחש ביצורים חיים של קליטת חומרים מהסביבה. כדי ליצור אנרגה ולפלוט פסולת תהליך זה הוא שם כולל לכלל תהליכי הפירוק (קטאבוליזים ותהליכי הבנייה הנאבוליזים יחדיו).


16.מלטונין:

הורמון חשוב לויסות השעון הביולוגי (ביוריתמוס),ומסדיר את מחזור העירות-שינה.

17. הורמון גדילה:

הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח,המשמש לתופעת גדילה ממריץאת צמיחת העצמות ומגביר את יצרית החלבונים במסלול החיים.

18.טריגליצריד:

אחד משומני הגוף מורכב מגליצרול וחומצת שומן כמו הכולסטרול,פוגעת בכלי דם וקשורה למחלת טרשת עורקים.

19.היפותלמוס:

חלק מהמוח המעורב בהתנהגויות כגון:אכילה,שתיה,תוקפנות, מין,תגובות חרדה,פחד באמצעות הפעלת מערכת העצבים האוטונומית וויסות טמפרטורת הגוף.

כניסה לאתר

לקוח יקר

5% הנחה לכל האתר

קוד קופון buy5

*בקניה מעל 400 שקלים 

לקוחות יקרים - בקנייה מעל 400₪
קבלו מאיתנו 5% הנחה בסל הקניות - הקישו קוד קופון buy5 בסל הקניות! תתחדשו

בודק...
0
הסל שלך
  • No products in the cart.