הסל שלי

לא סימנת מוצרים שאהבת

חומצות אמינו חיוניות: יתרונות ומקורות מזון

חומצות אמינו הן תרכובות אורגניות המורכבות מחנקן, פחמן, מימן וחמצן, יחד עם קבוצת שרשרת צדדית משתנה. למרות שכל 20 חומצות האמיניות האלה חשובים , הגוף שלך זקוק ל-20 חומצות אמינו שונות כדי

חומצות אמינו, המכונות לעתים קרובות אבני הבניין של חלבונים, הן תרכובות הממלאות תפקידים קריטיים רבים בגופך  הם נחוצים לתהליכים חיוניים כמו בניית חלבונים וסינתזה של הורמונים ומוליכים עצביים..

חלקם אפשרי לקחת על ידי תוסף שעשיר בחומצות אמינו על מנת להגביר את הביצועים הספורטיביים או לשפר את מצב הרוח. הם מסווגים כחיוניים, חיוניים בתנאי או חסרי חשיבות בהתאם למספר גורמים.
מאמר זה מפרט את כל מה שאתה צריך לדעת על חומצות אמינו חיוניות, כולל אופן פעולתן, מקורות מזון אפשריים והיתרונות של נטילת תוסף.

מהן חומצות אמינו חיוניות?


חומצות אמינו הן תרכובות אורגניות המורכבות מחנקן, פחמן, מימן וחמצן, יחד עם קבוצת שרשרת צדדית משתנה. למרות שכל 20 חומצות האמיניות האלה חשובים , הגוף שלך זקוק ל-20 חומצות אמינו שונות כדי

לגדול ולתפקד כראוי לבריאותך, רק 9 מתוכן מסווגות כחיוניות:
אלה הם היסטידין, איזולאוצין, לאוצין, ליזין, מתיונין, פנילאלנין, תראונין, טריפטופן ואלין.

חומצות אמינו חיוניות אינן יכולות להיות מיוצרות על ידי גופכן ולכן יש לתחזק אותם על ידי תזונה נכונה לאורח חיים בריא!

מקורות טובים לקבלת חומצות אמינו :
המקורות הטובים ביותר לחומצות אמינו חיוניות הם חלבונים מן החי כמו בשר, ביצים ועופות.

כאשר אתם אוכלים חלבון, הוא מתפרק לחומצות אמינו, המשמשות לאחר מכן כדי לעזור לגופכם בתהליכים שונים כגון בניית שרירים ויסות תפקוד המערכת החיסונית  .


חומצות אמינו חיוניות על תנאי:
ישנן מספר חומצות אמינו לא חיוניות המסווגות כחיוניות על תנאי.
אלה נחשבים חיוניים רק בנסיבות ספציפיות כגון מחלה או לחץ.
לדוגמא, למרות שארגינין נחשב כלא חשוב, גופך אינו יכול לעמוד בדרישות כאשר הוא נלחם במחלות מסוימות כמו סרטן. לכן יש להוסיף תוספת ארגינין באמצעות תזונה על מנת לענות על צרכי גופך במצבים מסוימים.

התפקידים שלהם בגופך:
תשע חומצות האמינו החיוניות מבצעות מספר עבודות חשובות ומגוונות בגופך:
1.פנילאלנין: פנילאלנין הוא מבשר למוליכים העצביים טירוזין, דופמין, אפינפרין ונוראדרנלין.  זה ממלא תפקיד בלתי נפרד במבנה ובתפקוד של חלבונים ואנזימים וייצור חומצות אמינו אחרות .

2.ואלין: ואלין היא אחת משלוש חומצות אמינו מסועפות, כלומר יש לה שרשרת המסתעפת לצד אחד של המבנה המולקולרי שלה.  ואלין מסייע בהמרצת גדילת השריר והתחדשותו ומעורב בייצור אנרגיה .

3.תראונין: תראונין הוא חלק עיקרי בחלבונים מבניים כמו קולגן ואלסטין, שהם מרכיבים חשובים בעור ורקמות החיבור.  זה ממלא תפקיד גם בחילוף החומרים בשומן ובתפקוד החיסוני .


4.טריפטופן: למרות שקשורים לעיתים קרובות לגרימת ישנוניות, לטריפטופן יש פונקציות רבות אחרות.  זה נחוץ לשמירה על איזון חנקן תקין והוא מבשר לסרוטונין, נוירוטרנסמיטר המווסת את התיאבון, השינה ומצב הרוח שלך .

5.מתיונין: למתיונין תפקיד חשוב בחילוף החומרים וניקוי רעלים.  זה גם הכרחי לצמיחת רקמות וספיגת אבץ וסלניום, מינרלים החיוניים לבריאותך .

6.לאוצין: כמו ואלין, לאוצין היא חומצת אמינו מסועפת שהיא קריטית לסינתזת חלבונים ותיקון שרירים.  זה גם עוזר בוויסות רמות הסוכר בדם, ממריץ ריפוי פצעים ומייצר הורמוני גדילה .


7.איזולאוצין: האחרון מבין שלוש חומצות האמינו המסועפות, איזולאוצין מעורב בחילוף החומרים בשרירים והוא מרוכז בכבדות ברקמת השריר.  זה חשוב גם לתפקוד החיסוני, ייצור המוגלובין ויסות אנרגיה .

8.ליזין: ליסין ממלא תפקידים מרכזיים בסינתזת חלבונים, בייצור הורמונים ואנזימים ובספיגת סידן.  זה חשוב גם לייצור אנרגיה, תפקוד חיסוני וייצור קולגן ואלסטין .

9.היסטידין: היסטידין משמש לייצור היסטמין, מעביר עצבי החיוני לתגובה חיסונית, עיכול, תפקוד מיני ומחזורי שינה.  זה קריטי לשמירה על מעטפת המיאלין, מחסום מגן שמקיף את תאי העצב שלך .
.
• כפי שאתם יכולים לראות, חומצות אמינו חיוניות הן הליבה של תהליכים חיוניים רבים.

למרות שחומצות אמינו מוכרות ביותר בזכות תפקידן בפיתוח שרירים ותיקונם, הגוף תלוי בהן כל כך הרבה יותר.

לכן חסרים חיוניים בחומצות אמינו יכולים להשפיע לרעה על כל גופכם כולל מערכות העצבים, הרבייה, החיסון והעיכול.

סיכום
כל תשע חומצות האמינו החיוניות ממלאות תפקידים מגוונים בגופך.  הם מעורבים בתהליכים חשובים כמו גידול רקמות, ייצור אנרגיה, תפקוד חיסוני וספיגת חומרים מזינים.

יתרונות בריאותיים בתוספת חומצות אמינו חיוניות .

מאמר זה נכתב לפי שיקולו של מר אילן אזולאי יועץ תזונה.

כניסה לאתר

לקוח יקר

5% הנחה לכל האתר

קוד קופון buy5

*בקניה מעל 400 שקלים 

לקוחות יקרים - בקנייה מעל 400₪
קבלו מאיתנו 5% הנחה בסל הקניות - הקישו קוד קופון buy5 בסל הקניות! תתחדשו

בודק...
0
הסל שלך
  • No products in the cart.